Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Vestel satın alacak yeni markalar arıyor

Son iki yılda, Avrupa’da pek çok kuruluş. mali krizin etkilerini derinden hissederken, Vestel önemli adımlar attı.
2011’de Avrupa’nın kendi bölgelerinde lider olan üç beyaz eşya markasını (İngiltere’de Servis,İtalya’da Atlantic, İspanya’da New Pol) satın alarak, krizi fırsata çevirdi. Böylece, sahip olduğu marka sayısını 38’e çıkardı. 2012’de 2.9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Vestel’in toplam cirosu da beş milyar dolar sınırını aştı. 140 ülkeye ihracat yapan kuruluş, beyaz eşya alanındaki iddiasını büyüterek Avrupa’daki pazarın yüzde 6’sını ele geçirdi.
Vestel, her yıl 13 uluslararası fuara katılarak ürünlerini sergiliyor. 14-20 Ocak 2013 tarihlerindeAlmanya’nın Köln kentindeki Living Kitchen fuarı da bunlardan birisi. Köln’deki fuarda bilgi aldığım Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, ve Vestel Dış ticaret Genel Müdürü Ahmet Erol, 2012’de beyaz eşyada yüzde 15 büyüdüklerini, 140 ülkeye 850 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını anlattılar.
Vestel dünya devleriyle rekabet edebilmek için sürekli yatırım yapıyor. Manisa’daki fabrikası dışında Rusya’da da bir üretim tesisine sahip olan kuruluş, büyüme hızını artırmak için, yeni markalar satın almayı planlıyor. 2013’de beyaz eşya ihracat hedeflerinin bir milyar dolar olduğunu belirten Turan Erdoğan, “Gözümüz kulağımız açık, sürekli yeni markalar arıyoruz” diyor.
Anahtar teslim üretim
Vestel’in kendi markalarıyla yaptığı ihracat, toplam cirosunun yüzde 30’unu oluşturuyor. Cironun geri kalan bölümü “Original Design Manufacturing” (Orijinal Tasarım Üretimi) modeliyle elde ediliyor. Vestel, ürün tasarımını ve üretimini kendi bünyesinde yapıyor.
Aralarında dünyanın önde gelen markalarının da olduğu şirketler, Vestel’in geliştirdiği modellere bakarak Turan Erdoğan’ın deyimiyle gelip “Raftan ürün seçiyorlar.” Vestel de sipariş veren kuruluşun talebi doğrultusunda onlar için üretim yapıyor. Vestel, bir anlamda “anahtar teslim çözüm” sunuyor.
Turan Erdoğan, Türkiye’deki tüm sektörlerin gelecekte bu modele yönelmeleri gerektiğini belirtiyor.
“Al bu modeli yap” diye gelinen bir ülke olmanın, ekonomimize büyük bir katma değer sağlamadığına dikkat çekiyor. Vestel her yıl 60 milyon dolar AR-GE’ye ayırıyor. 900’e yakın mühendisten oluşan geniş bir ekibe sahip. 2012’de uluslarası yarışmalarda 92 ödül elde eden kuruluş, trendleri izlerken, rakiplerden tasarım ve teknolojisiyle ayrışmaya çalışıyor.

Beyaz eşyada trendler

Köln’de bu yıl ikincisi düzenlenen Living Kitchen Fuarına, beyaz eşya ve ankastre mutfak alanında üretim yapan 200 kuruluş katıldı. Beyaz eşya sektöründe büyük inovasyonlar gerçekleşmiyor. Ancak küçük farklılıklarla ilerleniyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan’ın ifadesiyle tüm kuruluşlar, “Birbirinden bir çıt ileride olmaya çalışıyor”. Erdoğan’a göre, son dönemde beyaz eşyada üç önemli trend hâkim.
1. Ekonomiklik: Daha az elektrik ve su tüketen tasarımlara talep hızla artıyor.
2. Akıllı cihazlar: Beyaz eşya ürünlerinin elektronik özellikleri ve “anlama” gücü artıyor.
3. Tasarım: Kalite kadar kullanım kolaylığı ve estetik unsurlar da müşteri tercihlerinde ilk sırada yer alıyor.

Facebook hesabınla yorum yap!