Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Türkiye’den Romanya’ya para programı ihracatı

Geçen hafta,  Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Genel Müdürü Berna Ülman ve Visa Europe Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve İtibar Yönetimi Proje Müdürü Alev Saman’la birlikte Romanya’nın başkenti Bükreş’te BaniIQ projesinin sonuçlarını dinledim. Visa Europe Türkiye ekibinin yaratmış olduğu “Paramı Yönetebiliyorum” isimli finansal okuryazarlık projesinin Romanya’ya uyarlanmış hali olan BaniIQ, Romence “Para Zekası”demek  Finansal okuryazarlık,  bireylerin finansal ürün ve hizmetleri anlayarak, ihtiyaçlarına en uygun tasarruf ve borçlanma ürünlerini seçmesi anlamına geliyor. Visa Europe’un 2009’da yaptırdığı bir araştırma, gençlerimizin yüzde 97’sinin finansal kararlarında uzmanlara danışmadığını; yüzde 87’sinin gelecek için para biriktirmedğini ve sadece yüzde 44’ünün kendine ait banka hesabı olduğunu ortaya koyunca, kuruluş “Paramı Yönetebiliyorum” projesine başlamış. Üye bankalar, BM Kalkınma Programı (UNDP) TC Kalkınma Bakanlığı ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği’nin işbirliğiyle ile, 7 milyon euro’luk bir kaynak ayrılan proje, 60 ilde 13 bin öğrenciye ulaşmış. UNDP’nin öngördüğü çarpan etkisi ile projeden 130 bin kişi  faydalanmış.

 

(Soldan sağa) Berna Ülman (Visa Europe Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bölge Müdürü), Stelian Fedorca (Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı) ve Fatoş Karahasan.

ParaIQ 150 bin kişiyi hedefliyor
Paramı Yönetebiliyorum, Visa Europe tarafından iki yılda bir düzenlenen ve 36 ülkeden yüzlerce bankanın katılımı ile gerçekleşen “Insights 2011” konferansında jüri tarafından ‘En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ projesi seçilmiş.  Aynı kongrede, bine yakın banka temsilcisinin katıldığı SMS oylamasıyla  ‘Best of the Best’ (En İyinin En İyisi) ödülüne  layık görülmüş.
Bu başarı, Visa Europe’daki diğer ülkelerin dikkatini çekimce,  Türkiye’nin projesi ilk olarak Romanya’ya ihraç. edilmiş. Haziran 2012’de Bani IQ adıyla başlatılan çalışmalarla, Romanya’da üç ayda 55 bin kişiye ulaşılmış.
Romanya Tüketiciyi Koruma Kurumu, Romanya Eğitim Bakanlığı, Junior Achievement, UNDP ve Visa Europe yetkililerin kampanyanın sonuçlarını açıkladıkları basın toplantısında konuşan Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı   Stelian Fedorca sonuçların ülkesinin gençleri ve geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı. Berna Ülman’sa, Bani IQ’nun, yıl sonuna kadar 150 bin kşiye ulaşmasını planladıklarını belirtti.

Facebook hesabınla yorum yap!