Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Turizme yeni bakış açıları ve yeni hamleler gerek

Turizm başkentimiz Antalya’dan gelen bilgiye göre, ilk dört ayda bölgeyi ziyaret eden turist sayısı, geçen yıla göre yüzde 11 oranında düşüş göstermiş. Cari açığımızın kapanması için, en önemli kaynaklarımızdan olan turizme acilen yeni bir soluk ve vizyoner yatırımcılar gerekiyor.

Deneyimler yaratmak, yeni öyküler yazmak

Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkeler, akıllı turizm politikalarıyla, ülkelerine bitmeyen bir kaynak yaratmayı başarıyorlar. Türkiye de, başarılı projelere imza atarak ilerleyen ülkeler arasında.  Ancak, ne yazık ki kırılgan bir arz-talep dengesine sahibiz. Bölgemizdeki sorunlar,  yıldırım hızıyla rezervasyonlara yansıyor, en yeni tesisler, en güzel doğa parçalarımız  ve otellerimiz boş kalıyor.

Sürdürülebilir  bir turizm politikası oluşturmak için “segmentasyon” yapmaya ihtiyacımız var. Bir başka deyişle, ürünleri ve hizmetleri çeşitlendirerek, farklı kitlelere farklı teklifler sunmalıyız. Kısıtlı bir bütçeyle tatil yapmak isteyenler için de, lüks deneyimler yaşamak isteyenler için de seçeneklerimiz olmalı. En önemlisi, unutulmaz deneyimler yaratmalıyız.

Araştırmalar, insanların giderek mal mülkten çok deneyimler için para harcama eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Ziyaretçilerine, dostlarına anlatabilecekleri, sosyal mecrada paylaşabilecekleri anlar yaşatanlar ve renkli öyküler sunan ülkeler kazanıyor. Sıradan ve farklılaşmayan bölgeler ve tesisler, giderek daha az kar eder hale gelerek ayakta durmakta zorlanıyorlar.

Türkiye’nin bilimsel bir biçimde ilerleyen, dünyayı tanıyan, akıllı yatırımlar yapan, içinde çalıştığı bölgeye katkıda bulunan ve en önemlisi yaptığı işe aşık yatırımcılara ihtiyacı var. Bu bağlamda, sizlerle üç girişimcinin öyküsünü paylaşmayı dliyorum:

Nuri Bilge Ceylan’ın filmindeki Kapadokyalı

Ulusal gururumuz Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” filminde, yardımsever bölge iş adamlarını biraraya geldiği sahnedeki şapkalı bir iş adamı  dikkatinizi çekmiştir belki. Ceylan’ın ilham kaynağı, Kapadokya’nın gelişmesine gönül vererek, yıllardır yaratıcı çözümler arayan Indigo Group, Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun’dan söz ederek başlayayım. 1992’de Indigo’yu kurduğu günden beri Kapadokya’nın turizm açılımlarında rol alan Ömer Tosun, öncü projelerle bölgeye olumlu örnekler sunmaya devam ediyor.

Indigo Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun

Indigo Group’un ilk yatırımı Indigo Gallery oldu. Onu, Türkiye’nin ilk internet kafe & barı Indigo’s Bar – Cafedocia ve Kapadokya’nın ilk balon firması olan Kapadokya Balloon yatırımları izledi.

Indigo, 1998’de yılında Kapadokya’nın ilk kişiye özel turlar planlayan seyahat acentesi Matiana Travel ile lüks seyahat turizmine yöneldi. 2002 yılından itibaren faaliyet gösteren Museum Hotel, Kapadokya bölgesinin ilk lüks oteli oldu. Hâlihazırda, Türkiye’nin marka değeri en yüksek lüks butik otellerinden olan Museum Hotel, aynı zamanda dünyanın en önemli otel birlikteliği olan Relais & Chateaux‘nun Türkiye’deki tek üye oteli konumunda. Museum Hotel bünyesinde bulunan, Lil’a Restaurant ise Kapadokya’nın en önemli fine-dining restoran yatırımı.

Peri Bacaları arasında golf  

2007’de Cross Golf Cappadocia projesi ile Türkiye’nin ilk ve tek Cross Golf oyun alanı Indigo Group tarafından oluşturuldu. Tümüyle doğaya saygılı bir oyun çeşidi olan Cross Golf ile Kapadokya, dünya üzerinde UNESCO koruma alanı içerisinde golf oynanabilen ilk ve tek bölge olma özelliğini kazandı.

Indigo Group, 2007 yılından bu yana Indigo Responsible Farmingmarkası altında Kapadokya bölgesinde 200 dönüme yakın bir alanda ekolojik ve iyi tarımın en güzel örneklerini sunuyor. Üzümden bademe, cevizden çileğe oldukça geniş bir ürün yelpazesi en doğal şartlarda üretiliyor. Bunun yanında arıcılık ve köy tavukçuluğu da bu marka altında yürütülen faaliyetler arasında yer alıyor.

Son dönemde, bir Indigo Group firması olan Indigo Jeotermal, Kapadokya’daki jeotermal enerji kaynaklarına yoğunlaşmış durumda. Grup, elektrik enerjisi üretimi, lüks termal turizm, seracılık ve karbondioksit üretimi alanlarında yapacağı projelerle, jeotermal enerjinin kullanımı konusunda dünyaya örnek olmayı  hedefliyor.

22 yıldır süren yolculukla Belek golfte dünya markası oldu

Türkiye’nin ilk profesyonel golf sahası olan National Golf Club’ı yaratan Mineks International ve National Golf Club’un Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Göktuna, Belek’in dünyaca ünlü bir golf merkezi olmasına öncülük eden, vizyoner bir yatırımcı. Ülkemizde golf sporunun tanınmasında büyük emeği olan Göktuna, NGC Junior Akademisi aracılığıyla 7-18 yaşlarındaki gençleri milli takıma kazandırmak için yıllardır büyük uğraş veriyor.

Bataklıklar kurutuldu, 22 bin ğaç dikildi.

Bülent Göktuna, 1992 yılında Belek’in golf turizmi için ideal bir bölge olduğuna inanarak, gerekli izinler için başvuruda bulundu. İki yıl boyunca, National Golf Club’un bulunduğu arazide incelemeler yapıldı. Raporlar hazırlandı. Bataklık alanlar ıslah edilerek göletlere çevrildi. Göktuna’nın anlatığına göre, bugün içinde yüzlerce dev balığın yüzdüğü gölet, o yıllarda köylülerin attığı lastikler, tenekeler ve her tür ev atığıyla doluymuş. 1 milyon metrekarelik alanda iki saha yapmak mümkünmüş.  Ancak, Bülent Göktuna mevcut ağaçları kesmemek için tek sahada karar kılmış. Oyun alanı, ağaçları koruyacak bir biçimde tasarlanmış. Mevcut bitki örtüsünün Hacettepe Üniversitesi aracılığıyla analizi sağlanmış. Endemik bitkilerin envanteri çıkarılmış. Araştırma Belek’in bir kuş cenneti olduğunu gözler önüne sermiş. Göktuna, 5-6 yıl içinde 22 bin ağaç dikerek, sahayı bir cennet haline getirmiş. Bölgede açılan ilk saha NGC olduğu için, tesis diğer sahalar için bir referans noktası oluşturmuş. Türkiye’de golf alanında çalışan personelin çok büyük bir bölümü de orada eğitim görmüş.

National Golf Club

National Golf Club, Türkiye’de ISO 9901-2000 kalite belgesi alan ilk golf klübü. 2000 yılında Akdeniz ülkelerindeki 1500 golf klübü arasında en iyi 42. klüp seçilmiş. 2002 Mart ayında, Alman Golf Magazine dergisi NGC’ı dünya genelinde 16., Alman Journal Magazine “100 Golf Sahası” içinde 14.  sıraya yerleştirmiş. Saha,  oynaması zor olan bir doğal yapıya sahip.  Bu yüzden,  NGC, sınırlarını zorlamayı ve  risk almayı seven oyuncular tarafından özellikle tercih ediliyor.

Yurt dışında tanıtım

Bülent Göktuna, yurt dışında National Golf Club’ı tanıtmak için 1995’den beri çalışmalar yapıyor. Daha ilk yıllarda British Open’da bir stand almayı başarak, 5 yıl boyunca İngiltere’de Belek turizmine destek verdi. Büyük turnuvalarda reklam yaptı. Tur operatörlerini Belek’e getirerek, bölgenin onların programları içine girmesi için uğraştı. Önemli bazı turnuvaların NGC’de oynanmasını sağladı. Türkiye’yi Ladies European Tour kapsamına dahil ettirerek, İngiltere, Hollanda, Güney Afrika, İspanya, İsviçre gibi golfte iddialı ülkelerin yıldız oyuncularının Belek’te yarışmaları için zemin hazırladı.

Kazandığını sürekli olarak işine yatıran girişimci

Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ve Opet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk,  yıllardır “Sosyal Sorumluluk” çalışmalarıyla da dikkat çekerler.. Regnum Carya ve National Golf Club’daki yatırımlarıyla Belek’e iddialı bir giriş yapan Fikret Öztürk, 7. Avrupa Bayanlar Golf Turnuvası’nın Türkiye ayağı olan Turkish Airlines Ladies Open finalinde yaptığı basın toplantısında, golfün tüm Türkiye’de gelişmesi için uğraş vereceklerini anlatı.

Bülent Göktuna, Nurten Öztürk ve Fikret Öztürk

Regnum Carya Golf ve Spa Resort Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, yaz turizminin ülke için yeterli olmadığını, golf turizmine yatırım yaparak kış ve bahar aylarında da otelleri dolu tutmak için çalışmak gerektiğine vurgu yaptı.

Regnum Carya’nın ilk yılı olmasına rağmen, doluluğun yüzde 50’nin altına düşmediğine dikkat çeken Öztürk “Golfte yüzde 99 oyuncu yabancı. Gelir euro ve dolar üzerinde, giderlerimiz TL üzerinden. Yiyeceği yerli üreticiden alıyoruz, bölgeye iş imkanı sunuyoruz. Yetkim olsa Çanakkale’den Mersin’e, yurdu golf sahasıyla doldurur, cari açığı kapatırım” şeklinde konuştu.  Öztürk, golfün canlı yayınlar aracılığyla yaklaşık 1 milyar kişiye ulaştığını böylece ülke tanıtımına da büyük katkısı olduğunu belirtti.

Yatırımlarına kesintisiz olarak devam ettiklerini belirten Fikret Öztürk, “Golfü sosyete sporu algısından çıkarmak için çalışmaya fakir aile çocuklarından başlamak gerek. Şu anda golfü küçük bir kesim oynuyor. Türkiye’de golfün gelişmesi için belediyelerin desteği gerek. Golfçü sayısını arırmak için belediyeler yeşil alanları tutmalı ve çocukları eğitmeli. Belli yerlerde sahalar açılmalı. Sahildekiler turizme yönelik olmalı. Türkiye’nin dört bir yanındaki yetenekli gençler golfe yönlendirilmeli. Onlara iş imkanları sağlanmalı” sözleriyle belediyeleri golfe yatırım yapmaya davet etti.

Golf Müzesi geliyor

Turkish Airlines Ladies Open Finali öncesinde basın toplantısında konuşan Fikret Öztürk, Bülent Göktuna ile birlikte, 2019’da Solheim Cup’ın Belek’te yapılması için teklif verdiklerini ve National Golf Club’ı Türkiye’nin ilk golf müzesi haline getirmek için çalışmalara başladıklarının da bilgisini verdiler.

19 Mayıs tebrikleri geldi

Regnum Carya Genel Müdürü Hakan Duman’sa “19 Mayıs günü, sahadaki ve oteldeki Türk bayraklarını gören yayıncılara, 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olduğunu anlattıklarını; bunun üzerine canlı yayında spikerlerin bu noktaya vurgu yaptıklaırnı anlattı. Dünyanın dört bir yanındaki eski müşterilerinden bayram tebriği maileri ve telefonlar alan  Duman, “Canlı yayının izlendiğine bizzat tanık olmak bizi çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Facebook hesabınla yorum yap!