Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Talih bu yıl Ege’ye değil Güneydoğu’ya güldü!

Sadece Akdeniz havzasında yetişen zeytin de küresel iklim değişikliklerinden etkilenen bitkiler arasında. Bu yıl ne yazık ki Ege’de beklenen sonuç alınamadı. Buna karşın, Güney ve Güneydoğu Anadolu’daki ağaçlara bereket yağdı. Üretimdeki yüzde 21, hatta yüzde 304 oranındaki artışlar bu bölgelerde zeytine yatırım yapanların yüzünü güldürdü.

Zeytin ağacına “Ölmez ağacı “ deniyor. Zeytin, gerçekten de yüzlerce, hatta binlerce yıl yaşayabiliyor. Asırlarca, çevresindeki insanlara lezzet, sağlık ve bereket sunuyor.

Ülkemizde son dönemde, büyük bir zeytin ekimi hamlesi gerçekleşti. Fide seçimlerinde bazı sorunlar olmasına rağmen, ağaç sayımız büyük bir hızla arttı.

Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi’nin başlattığı ve Akhisar gibi önemli merkezlerin de benimsediği “Hasat Şenlikleri” sayesinde, zeytin sevgisi medya aracılığıyla tüm Türkiye’ye yayılmaya başladı.

Zeytin, tanıdıkça insanın aşık olduğu mucizevi bir ağaç. Zeytinliklerin içine girdiğinizde, bir zaman yolcuğuna çıkıyor, doğanın ve kainatın bir parçası olduğunu hissediyorsunuz.

Geçen hafta, yıllardır olduğu gibi, Ayvalık’taki Komili Zeytin Hasatına katılma fırsatım oldu. Çoğu kadın olan “tayfalarla” (zeytin işçileri) türküler söyleyerek, zeytin topladık. Sonra, sepetlerimizi üç nesildir zeytincilik yapan Ahmet Sucu’ya ait olan Özgün Zeytincilik Tesislerine götürüp, kendi zeytinyağımızı elde ettik.

Hasat öncesinde, Ana Gıda’nın Genel Müdürü Ümit Ersoy’un düzenlediği bir basın buluşmasındaysa, 2015 zeytin hasatı ve zeytinyağı üretimimiz üzerinde durduk. Ümit Ersoy’un ekibinden Komili Ayvalık Operasyon Müdürü Mehmet Cavlı ve Ana Gıda Komili Pazarlama Müdürü Özgür Şenaras bizlerle güncel verileri paylaştılar. Ne yazık ki, değişken hava koşulları bu yıl Ayvalık yöresindeki verimin düşmesine neden olmuş. Buna karşın, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da beklenenin çok üstünde bir sonuç alınması yüzleri güldürmüş.

Zeytin ülkesiyiz ama zeytinyağını az tüketiyoruz

Zeytin ülkemiz açısından çok önemli bir değer. Biz, sofralık zeytine çok düşkün bir ülkeyiz. Buna karşın, yemeklik yağ olarak zeytinyağına yeterince önem vermiyoruz. Oysa, son derece şifalı bir ürün olan zeytinyağı, sadece zeytinin sıkılmasıyla elde edilen doğal bir meyve suyu. Üstelik yüzde yüz yerli.

Uluslararası Zeytinyağı Üreticileri Birliği’ne üye ülkelerde kişi başı yıllık zeytinyağı tüketimi 14 litre civarında. Buna karşın biz son 7 yılda tüketimimizi iki katına çıkarmış olmamıza rağmen yılda kişi başına sadece 2 litre zeytinyağı tüketiyoruz.

Güneydoğu’daki zeytinliklere yatırımlar artmalı

Ana Gıda’nın Genel Müdürü Ümit Ersoy’un verdiği bilgiye göre, ülkemizdeki zeyin ağaçlarının yüzde 68’i Kuzey ve Güney Ege bölgemizde yer alıyor.

Ancak, bu yıl zeytinyağı üretimimizin sadece yüzde 40’ını Ege bölgesindeki hasattan elde edebileceğiz. Buna karşın, Güney ve Güneydoğu Anadolu’da dikkat çeken bir üretim artışı söz konusu.

Tahminlere göre, Antalya, Hatay, Osmaniye, Karaman, İçel ve Adana’da geçen yıl 48 bin ton civarında olan zeytinyağı üretimi, bu yıl yüzde 25’lik bir artışla 58 bin tona çıkacak. Güneydoğu Anadolu’da çok daha çarpıcı bir sonuç var. Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Mardin ve Kiilis’teki üretim geçen sene sadece 7 bin tonmuş. Bu yıl yüzde 304 bir artışla, 28.6 bin ton zeytinyağı elde edileceği öngörülüyor.

2015 hasatındaki tablo önümüzdeki yıllarda devam ederse, Akdeniz ve Güneydoğu’da büyük bir potansiyel oluşabilir. Zeytin, bu bölgelere hem iş hem aş sağlayarak, yeni yatırımlar gelmesini sağlayabilir. Ölmez ağaç, modern ve sürdürülebilir tarım çalışmalarıyla Güneydoğu Anadolu’da önemli bir bölgesel kalkınma modeli yaratılmasına yardımcı olabilir.

Facebook hesabınla yorum yap!