Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

LED lamba altında üretilen gıdalarla beslenmeye hazırlanın!

Dünya nüfusu büyük bir hızla artıyor. Kırsal bölgeler boşalıyor. Göçler sonucunda kentler büyüyor hatta devleşiyor. Küresel iklim değişikliklerinin geleneksel tarım koşullarını giderek zorlaştırması, kuruluşları alternatif çözümler aramaya yönlendiriyor. Philips’in Hollanda’nın Eindhoven kentindeki GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi bu alanda önemli adımlar atıyor.

Geçen hafta ziyaret ettiğim merkezde, LED ışıklar altında üretilen “geleceğin sebze ve meyvelerini” tatma imkanım oldu. Görünen o ki, lezzetli ve taze olan bu ürünler, kısa bir süre sonra yaşamımızın parçası olacaklar.

Büyük bir gıda sorunu kapıda!

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre 2050 yılına kadar, dünya nüfusu 2.3 milyar artacak. Daha da çarpıcı olan bir noktaysa, bu nüfusun yüzde 66’sının kentlerde yaşayacak olması. Bu veriler, gelecekte ciddi bir gıda üretim sorunu yaşanacağını ortaya koyuyor.

Değişen demografik yapı, tüketicilerin tüketim alışkanlıkları ve beklentileri üretimin yapısını da belirliyor.  Mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerle yetinmiyoruz. Yıl boyunca sevdiğimiz her çeşit gıda ürününü marketlerde uygun fiyatla bulmayı bekliyoruz. Mevsim dışı ve yüksek miktarda gıda üretiminin de bir bedeli oluyor. Bir yandan su gibi kaynaklar ve tarım arazileri azalıyor. Öte yandan, kullanılan kimyasal malzemeler ve gübre miktarı artıyor.

Mevcut durumda, dünyadaki tarıma elverişli arazilerin yüzde 80’ini kullanıyoruz. Yeni araziler de dolunca, insanlık büyük bir küresel gıda kriziyle başbaşa kalacak. En kısa zamanda 21. yüzyılın güçlükleriyle baş edecek yeni  ve sağlıklı gıda üretim yöntemleri bulmamız gerekiyor.

Işıklı ranzalarda kontrollü tarım

Philips, 1936 yılından bu yana profesyonel bitki yetiştiriciler için bahçeciliğe yönelik özel aydınlatma çözümleri sunuyor. Yapay ışık yıllardır seralarda doğal ışıkla birlikte kullanılıyor ve yetiştirme sezonunu uzatıyor.

Philips, son yıllarda ışık ve teknolojiyi birleştirerek gıda üretim çözümleri geliştirmek üzere çalışıyor. Hollanda’nın Eindhoven kentindeki Philips GrowWise Kentsel Tarım Araştırma Merkezi’nde “Kent Çiftlikleri” adını verdiği bir sistemle kapalı ortamlarda ışık altında gıda üretim deneyleri yapıyor.

Philips’in geliştirdiği  teknolojyi kullanan Hollanda’daki Deliscious ile ABD’deki Green Sense Farms kuruluşları bir süredir başarıyla üretim gerçekleştiriyor. Türkiye’de de proje aşamasında bazı girişimler başlamış durumda.

Mühendislik projesi

Philips Bahçecilik Aydınlatma teknolojisinin “Kentsel Tarım” projesi kapalı alanda dikey bir tarım sistemiyle, yılın her ayında, her ortamda yüksek kaliteli sebze, bitki ve meyve üretimi yapmayı mümkün kılıyor.
Sistem, bir mühendislik projesi gibi yürüyor.

Öncelikle tarım yapılacak bölgedeki iklim ve coğrafi koşullar tespit ediliyor. Tüketime en yakın olabilecek bir kapalı alanda, LED ışıklarla donatılmış metal üretim “ranzaları” oluşturuluyor. Daha sonra, bölgenin koşullarına uygun olacak iklim ve nem izleme sistemi kuruluyor ve kesintisiz bir üretim zinciri başlıyor.

Az su ve az gübreyle tarım ilaçsız üretim

Philips GrowWise Kentsel Tarım, kapalı bir sistem. Bu yüzden fırtınalardan, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklardan, kuraklıktan, mevsimsel değişimlerden ve en önemlisi haşereden etkilenmiyor. Dolayısıyla tarım ilaçlarına ihtiyaç kalmıyor. Ürünleri yetiştirmek ve yıkamak için çok az miktarda su gerekiyor. Aynı şekilde kullanılan gübre oranı da iyice azalıyor.

Ürünlerin yetiştirme döngüsü özenle kontrol edildiği için yeni imkânlar da ortaya çıkıyor. Örneğin; ürünlerin besin değerini ve vitamin içeriğini artırmak, lezzeti iyileştirmek ve hatta yeni çeşitler geliştirmek  mümkün olabiliyor.

Bugüne kadar, marul, salata, çilek gibi ürünlerde  başarılı sonuçlar alındı. Hedefte patates gibi temel ürünler var. Karbonhidrat içeren gıdaların kentsel alanlarda veya yakınlarında yetiştirilmeye başlanmasıyla, küresel gıda sıkıntılarıyla daha verimli bir biçimde başa çıkılabilmesi umut ediliyor.

“Kendi ürünü kendin üret” dönemi

Kentsel tarım, taze gıda yetiştirme, bu ürünlerin pazara sunulması ve tüketilmesi konusunda kökten değişim başlatabilecek potansiyele sahip.

Philips GrowWise Kentsel Tarım, kent çiftçileri, süpermarketler, gıda şirketleri ve hatta restoranlar gibi üreticilere, tüketileceği yerin bir adım ötesinde düzenli olarak gıda üretme olanağı sunuyor. Bu da marul, yemeklik otlar ve çilek gibi hassas ürünlerin taşıma esnasında görebilecekleri hasarı büyük ölçüde azaltıyor.

Facebook hesabınla yorum yap!