Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Çöp toplama ordusunun komutanı İstanbul’daydı

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen  Yeşil İş 2012 Konferansı’nda Terracycle şirketinin kurucusu ve CEO’su genç girişimci Tom Szaky’yi dinleme fırsatı buldum. “İnsanların çöpe bakış açısını ve sürdürülebilirliğin tarihini değiştiren isim” olarak tanımlanan Szaky, Türkiye’deki izleyicilerin de çöp kavramı üzerinde yeniden düşünmelerini sağladı. Terracycle, 21 ülkede 32 milyon gönüllüden oluşan bir orduyla çalışıyor. Gruplar kendilerini “Brigades” yani “Birlikler” olarak adlandırıyorlar. Gönüllüler, okullar, iş yerleri ve tüketicilerden yılda 2.5 milyar adet çöp topluyorlar. Birliklerin kazandığı parayı okullara ve hayır kurumlarına bağışlayan, Terracycle geçen yıl 3.4 milyon dolarlık bir bağışa imza attı. Unilever, P&G, Coca-Cola, Wal-Mart başta olmak üzere dünyanın önde gelen gıda, içecek, giysi, ev-kişisel bakım ürünleri ve ofis malzemeleri üreten şirketler, atıkları değerlendirmek için Terracycle’la iş birliği yapıyor. Toplanan parçalar 155 bin “marka elçisi” aracılığıyla değerlendiriliyor.

Rekorlar kitabında
Terracycle birlikleri dünyanın dört bir yanında çeşitli şirketlerin sponsorluğunda, harika projelere imza atıyor. Toplanan eski diş fırçalarından kalemler; plastik ambalajlardan çantalar, perdeler, kutular, masalar, iskemleler yapılıyor. Örneğin, Brezilya’da toplanan Tang meyve suyu poşetlerinden yaratılan 15.2 metre yüksekliğindeki Tangobo heykeli Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Proje kapsamnda poşetlerin geri dönüşümüyle oluşturulan banklar, masalar ve çeşitli ögeler Parque do Carmo’da yerini aldı. 2011 Earth Day kapsamında, ABD’deki gönüllülerin Old Navy ve Office Depot için topladığı eski plastik parmak arası terlikler ve kullanılmış kalemlere karşılık, şirketler dört tane oyun parkı bağışladı.

Çöp modern bir kavram
2001’de 19 yaşında Princeton Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisiyken organik gübre şirketi kurmaya karar vererek, yeşil iş konusuna devrimci bir bakış açısı getiren Tom Szaky doğada çöp olmadığına dikkat çekiyor. Doğa, eskiyen ve bozulanları dönüştürüyor, yeniden kullanılır hale getirebiliyor. Oysa, çöp modern dünyaya ait, insanların yarattığı bir kavram. Tüketim arttıkça, karmaşık yapıya sahip malzemelerin miktarı da büyüyor. Doğa kendi gücüyle bu malzemeleri eritmeyi başaramıyor. Böylece çöpler hızla artıyor. İnsanlık yılda 5 milyar ton çöp üretiyor. Pek çok malzeme doğrudan doğaya atılıyor. Dünyada biriken çöpün üçte ikisi yakılıyor veya toprağa gömülüyor. Atıklar, zamanla toksik özelliğe sahip oluyor. Bu da okyanusların ve havanın kirlenmesine neden oluyor. Yılda üretilen 30 milyon ton plastiğin, sadece yüzde 7’si dönüştürülebiliyor.

Atık Fikrini Yok edelim

Tom Szaky, Forbes dergisinin 2011’de dünyanın en önemli sorunlarıyla mücadele eden girişimciler listesinde ilk 30 sıralamasında yer aldı. Szaky, 2009’da Penguin Books tarafından yayınlanan Şişede Devrim: Terracycle Yeşil İş’i Yeniden Nasıl Tanımlıyor? kitabında atık fikrini yok etmemiz gerektiğini vurguluyor. Terracycle, çöplerin toplanması, geri dönüştürülmesi ve “upcycle” edilmesi yani toplanan atıklardan kullanılabilecek yeni objeler yaratılmasını sağlayacak bir sistemle çalışıyor. “Topla-çöz-tanıt” felsefesiyle iş ortakları ve medyanın büyük desteğini alan organizasyonun etki alanı hızla büyüyor. Örneğin, her yıl 40 milyar ambalaj Terracycle logosuyla basılıyor. Pek çok marka pazarlama ve reklam çalışmalarında Terracycle Birlik Programını duyuruyor.

Siz de birliğe katılın

Türkiye’de de aktif olan kuruluşun, Colgate Ağız Bakımı Toplama Birliği, diş fırçaları, diş macunu tüpleri – kapakları ve diş ipi ambalajlarını topluyor. Bunlardan çeşitli plastik ürünler yapılabilmesi için çalışıyor. Terracycle toplama birliklerine kayıt olmak veya katılım için bir ücret ödemek gerekmiyor. Nakliye masrafları tamamıyla program tarafından üstleniliyor. Katkıda bulunmak için, ağız bakım atık ürünlerini toplayıp, kutulara yada çantalara doldurmanız yeterli. Terracycle web sitesinden ‘Alıcı ödemeli” yani ücretsiz posta gönderim etiketini alabilirsiniz. Göndermek için, UPS Kurye Rezervasyon servisini 444 00 33 numaralı telefondan arayabilirsiniz. UPS Kargo yetkilileri topladığınız atıkları ücretsiz olarak kapınızdan teslim alacak ve Terracycle tesislerine ulaştıracaklardır.
Ben, hemen platforma üye oldum. Sizleri deTerracycle birliklerine katılmak için http://www.terracycle.com.tr/tr/ adresine girmeye ve bir başlangıç yapmaya davet ediyorum.

Facebook hesabınla yorum yap!