Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

Atatürk döneminin iki markası

Nasıl canlandılar?
Geçtiğimiz hafta,  önce Doğtaş’ın satın aldığı ülkemizin en köklü mobilya markası Kelebek’in öyküsünü dinledim.  Hafta sonunda da Limak Holding’in Yalova’daki tarihi bir termal otele nasıl yeniden hayat verdiğine tanık oldum. Kelebek ve Yalova’nın ortak noktası, Mustafa Kemal Atatürk’tü. Kelebek fabrikası, 1935’de Kelebek Mobilya ve Kontrplak Sanayi Anonim Şirketi, adıyla İstanbul’da Atatürk’ün talimatıyla uçak kuyruğu üretmek amacıyla kurulmuş.
Zaman içinde kontrplak sunta kalıplarla mobilya üretimine geçilmiş. Şirketin ünvanı  2003 yılında  Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirilmiş. Termal suları ve yemyeşil doğasıyla ünlü olan Yalova’nın  yükselişiyse, Atatürk’ün yazları bölgede geçirmesiyle başlamış. Yalova’yı yazlık başkent yapmak isteyen Atatürk, hastalığının son döneminde Limak Holding’in restore edip, hizmete sunduğu tarihi köşkte uzun bir süre geçirmiş.

İlk ziyaretçisi Atatürk’tü
1995’de turizm sektörüne giren Limak Holding, bugüne kadar 500 milyon Euro’luk bir yatırım yaptı. Yalova Limak Thermal Boutique Hotel’i 2008’de devralan kuruluş, 1982-2008 arasında kaderine terk edilerek bir harabeye dönüşmüş olan tarihi köşkün restorasyonu için iki yıl çalışmış.   İlk misafiri Mustafa Kemal Atatürk olan tarihi köşk, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Otelin her noktasında Cumhuriyet tarihinin izleri var.  Restorasyonunda 300 kişilik uzman ekibin çalıştığı tarihi ahşap binanın 48 odası, geçmişin izlerini taşıyan bir stille döşenmiş.  Atatürk’ün anısına, oda numaraları 1881’le başlayıp 1938’e kadar devam edecek şekilde planlanmış.  Atatürk’ün kahve içtiği özel köşedeyse,  Türk kahvesi ikram ediliyor.
Limak, “Yap-işlet devret” modeliyle, tarihi köşkün 2023’e kadar işletme hakkına sahip. Otelin, 2 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, ziyaretçilerin tekrar geliş oranları yüzde 20’yi aşmış. Yeşillikler içindeki termal havuzları, geniş odaları, iddialı dekorasyonuyla, otel  üst gelir grubu turistler için bir çekim merkezi oluşturuyor. Ağırladığı ziyaretçiler arasında, helikopterle gelen Rus iş adamları, Güney Karolina’lı senatörler grubu, Suudi Arabistan Kralının kız kardeşi, Dubai şeyhleri gibi önemli kişiler var.  Son dönemde, İstanbul’a yakınlığı ve konforlu özel toplantı salonları sayesinde Limak Thermal Boutique Hotel iş adamlarının yönetim kurulu toplantıları için uğrak yeri haline gelmiş.

Kelebek’ten büyük atak
Doğtaş, 34.840.000 TL karşılığında Kelebek Mobilya’nın yüzde 67’sini satın aldı. Böylece,  Türk mobilya pazarında ikinci sıraya yükseldi. Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Kelebek konusunda çok heyecanlı. Markanın gücünü koruyarak modernleştirmek için çeşitli yatırımlar planlıyor. Yerli ve yabancı ünlü tasarımcılarla anlaşılmış. Projeli, toplu işler ve taahhüt işlerinde Türkiye’nin en önemli firmalarından birisi olan Kelebek Mobilya, ürünlerini Kelebek Mobilya ve Kelebek Mutfak mağazalarında pazarlayacak.  Şu an yurtdışında 11 ülkeye ihracatyapan  kuruluş, kısa süre içinde yeni pazarlara da açılacak.  Kelebek logosu ve yazı karakteri yenilenecek.  Mağazalar daha modern bir çizgiye gelecek. Yeni dönemle birlikte yoğun bir reklamve tanıtım çalışması içine girilecek. Aynı şekilde, kırkıncı yılını kutlayan Doğtaş da, pazardaki iddiasını artırmak için yeni alanlarda yatırıma başlayacak.
Davut Doğan’a pazarlama yatırımlarını sordum. Verdiği bilgiye göre, Doğtaş her yıl cirosunun yüzde 15’i kadar bir bütçeyi pazarlamaya, bunun yüzde 8’ini de reklama ayırıyor. Doğtaş’ın yeni hamlesi mobilya sanayicileri arasında yoğun bir rekabet yaşanacağına işaret ediyor.  Görünen o ki, önümüzdeki dönemde, İstikbal-Bellona başta olmak üzere, pazarın büyük oyuncuları reklam kuşaklarında daha fazla yer alacak, böylece durgun geçmesi beklenen 2013’te, mobilya lokomotif sektörlerden biri olacak.

Facebook hesabınla yorum yap!