Psikolojik sakatlanmalara karşı duygusal ilk yardım uygulayın

Kendini mutsuz hisseden birisine “Boş ver, hepsi kafanın içinde. Unut gitsin” diyoruz. Ama, bacağı kırık birisine “Boş ver, hepsi bacağının içinde, unut gitsin” demiyoruz. Kalbimiz kırıldığında, reddedildiğimizde acil yardıma ihtiyacımız var. Duygusal acılarla başa çıkmak, hayattaki başarı şansımızı artırıyor.

Yürekli Danışmanlık’ın düzenlediği ve CNN TÜRK’ün medya sponsoru olduğu MARKA 2015 Konferansı’nda  iki farklı oturumda konuşan Psikolog, psikoterapist ve yazar Guy Winch günlük yaşamımızı yönetmemize yardımcı olacak çok önemli noktalara değindi.  Dünkü yazımda, “Duygusal Acılarla Nasıl başa çıkabileceğimiz” sorusuna verdiği cevapları yazmıştım. Bugünse, Winch’in TED Konferanslarında da öne çıkardığı “’Duygusal İlk Yardım’ konusunu özetleyeceğim. Winch, çok mantıklı, kolay anlaşılır ve kolay uygulanabilir ipuçları veriyor. Bence, bu ilk yardım konusunu iyice öğrenmekte ve hızla uygulamakta büyük yarar var.

 

Bedenimize ruhumuzdan çok daha fazla önem veriyoruz

Guy Winch diyor ki..

Beş yaşındaki bir çocuk bile, parmağında bir kesik oluştuğunda, o noktaya bir yara bandı yapıştırması gerektiğini bilir. Ona, dişlerini fırçalamazsa, dişlerinin çürüyeceğini öğretiriz.  Çocuklarımıza hijyen kurallarını öğretiyoruz, ama duygusal hijyen konusunu ihmal ediyoruz. Fiziksel sağlımıza önem verirken, neden ruh sağlığımıza özen göstermiyoruz? Oysa, psikolojik incinmişliğimiz, fiziki incinmelerden çok fazla. Psikolojik sakatlanmayla başa çıkmayı öğrenmemiz gerek.

Reddedilme, başarısızlık, yalnızlık gibi ruhumuzu yaralayan noktalarla  ilgilenmezsek, bu yaralar giderek daha kötü bir hal alırlar ve hayatımız daha fazla etkilerler.

Kendini mutsuz hisseden birisine “Boş ver, hepsi kafanın içinde. Unut gitsin” diyoruz. Ama, bacağı kırık birisine “Boş ver, hepsi bacağının içinde, unut gitsim” diyemiyoruz. Kalbimiz kırıldığında da acil yardıma ihtiyacımız var.

Duygusal İlk Yardım

 

Psikolog Guy Winch, duygusal ilk yardım konusunda yararlı öneriler sunuyor. “Yalnızlıktan ve kendinize düşmanlıktan kaçının” diyor

 

Yalnızlık Tehlikelidir.

Yalnızlık üzerine pek çok araştırma var. Yalnızlık bir kişiyi üzmekle kalmıyor, onu öldürebiliyor. Kronik yalnızlık erken ölüm riskini yüzde 14 artırıyor .

 

Yalnızlık, derin bir psikolojik yara açar. Düşüncelerimizi allak bullak eder. Kafamızı karıştırır. Çevremizdekilerin bizi önemsemediği hissine kapılırız.  Yalnızlık, bizim dışarıya çıkmamızı ve başkalarına yakınlaşmamızı engeller. Kalbimiz kırıkken, neden yeni acılar arayalım ki?

 

Çevrenizin insanlarla dolu olması ya da evli barklı olmanız hiç bir şeyi değiştirmez. Yanınızdakilerden duygusal ve fizksel olarak kopuk oduğunuzu hissediyorsanız, yalnızsınız demektir.

 

Başarısızlık başarısızlığı tetikler.

 

Başarısızlık, algılarımızı bozar. Hedeflerimizin gerçekte olduğundan çok daha uzakta olduğu hissine kapılmamıza neden olur . Bizi, yeteneklerimizin olduğundan çok daha az olduğuna ikna eder. İçinde bulunduğumuz ortamın koşullarını olumsuz açıdan algılamaya yönlendirir.

Başarısızlığa takılı kalmak, başarısızlık şansını artırır. Bir şeyi yapamayacağımıza ikna olduktan sonra, fikrimizi değiştirmemiz de zorlaşır.

 

Reddedilmek incitir

 

Bir kişi, grup ya da bir kurum tarafından reddilmek, insanı üzer. Hatta, incitir. Duygusal acı de fiziksel acı kadar yoğun bir rahatsızlık verir.

 

Fiziki acımız olduğunda, acımızı artırmak için değil, bir an önce acıdan kurtulmak için uğraşırız. Elimiz kesildiğinde, bir bıçak alıp daha derin bir kesik açmaya çalışmayız.

Reddedildiğimizde, kendimize karşı acımasız olabiliriz.  Başka hiç bir kimsenin söylemeyeceği kadar ağır sözlerle kendimizi eleştirir, suçlar, hatta aşağılarız.

Kendi hatalarımızın,  beğenmediğimiz yanlarımızın listesini yaparız. Kendimize yaftalar yapıştırırız. Reddedilmek, kendimize  olan özsaygımızı azaltır, biz bunu daha da azaltmak için çabalarız.

Duygusal ilk yardım

 

Duygusal olarak yaralanınca, hemen kendimize duygusal ilk yardım uygulamalıyız. Özgüvenimiz artarsa, acıya karşı daha dayanıklı oluruz. Başarısızlıklar ve reddedilme durumları bizi daha az yaralar. Sorunlardan daha hızlı kurtulur ve iyileşiriz.

Duygusal acımızın yüzde 96’sını kendimiz yaratırız. Duygusal gerginlik,  IQ!muzu yüzde 10-15 oranında azaltır. Yaratıcı düşünme, sorun çözme, odaklanma, yönetme ve üretken olmamızı engeller

 

Özetle:

 

  • Düşüncelerimiz her zaman dostumuz değildir. Bazen bizi durdurabilir ve çok tatsız olabilirler.
  • Reddedildiğimizde, hemen ayağa kalkmalı ve kendimize olan güveni artırmaya çalışmalıyız.
  • Başarısızlık, insana kendisini çaresiz hissettirir. İşte bu duyguyla savaşmamız gerekir. Başarısız olduğumuza kendimizi ikna etmekten vazgeçmeliyiz. Farklı çıkış yolları aramalı, kısır döngülerden kaçınmalıyız.
  • Duygusal kanamayı durdurmak elimizdedir.
  • Kendimizi yargılamayalım. İyi bir arkadaştan beklediğimiz iyi davranışları kendimize gösterelim.
  • Unutmayalım ki, duygusal acılarımızı azaltarak, daha yaratıcı ve üretici olabiliriz. Psikolojik sağlığımızı ön plana alarak, hem başarılı hem de mutlu bir yaşam sürme şansımızı artırabiliriz.

Leave a Reply