Dilinizi değiştirin dünyanız ve geleceğiniz değişsin

“İnsanlar konuşa konuşa anlaşır”diyoruz, ama Türkiye’de giderek konuşarak anlaşmakta zorlanıyoruz. Tahammülsüz, alıngan, suçlayan bireylere dönüşüyor, gerginliklerimizle hem bugünümüzü hem de geleceğimizi zehirleyip duruyoruz. Büyük dönüşüm projelerine liderlik eden ParaComm International Kurucu Ortağı Tim Seeton’la cnnturk.com için sohbet ettik. Seeton, “Dönüşüm Liderliği”olarak tanımladıkları, yaklaşımı bizler için özetledi.

Son sürat değişen bir dünyada nasıl hareket etmeliyiz?

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 4. Dijital İK Konferansı’nın ana konuşmacılarından birisi ParaComm International Kurucu Ortağı Tim Seeton’du. Seeton, Vodafone Türkiye ekibiyle gerçekleştirdikleri dönüşümün temel yapıtaşlarını anlattı.

Konferansta Seeton’dan önce söz alan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay’sa, Vodafone’un 21.6 milyon kullanıcıya ulaşmasının, yıl bazında %28.8’lik büyümesinin ve mobil gelirlerinin 6.2 milyar TL’ye erişmesinin gerisindeki en büyük etkenlerden birisinin yaşadıkları kültürel değişim olduğunu vurguladı.

Seeton, hızla değişen bir dünyada artık sadece içgüdülerimize, sezgilerimize ve geçmiş bilgilerimzie göre davranmanın yeterli olmadığını belirtti. Elimizdeki bilgi ve yöntemlerin, yeni dünyada ayakta kalmak için yetersiz kaldığını hatırlattı.. “Tahmin Et+Planla+Kontrol Et”yaklaşımının değişmesi için, şirketlerin düşünce ve konuşma biçimlerinin değişmesi gerektiğini vurguladı. “Olasılıklar varolan gerçekler değildir, olasılıkları biz yaratırız. Akıntıya kapılmak yerine olayların yönünü değiştirmeliyiz” çağrısında bulundu.

Liderin Görevi geleceği yaratmaktır

Seeton’a göre, liderler, geleceği belirlemek zorundadır. Onların görevi geleceği kurabilmektir. Davranışlarına geçmişe bakarak yön veren bir lider kendisini bildikleriyle sınırlanmış bir dünyaya hapseder. Geleceği kurmak için yola çıkan bir liderse, yeni durumlarla karşılaştığında esnek davranabilir. Koşullara uyum sağlayarak, en doğru seçimi yapma özgürlüğüne sahip olur.

Dönüşüm Liderliğinin 8 Adımı

Tim Seeton, dönüşmek isteyenler için 8 maddelik bir liste sunuyor:

  1. Kültürü değiştirmek için dili değiştirmemiz gerekir. Bu yüzden, konuşmaların yapısını bilinçli bir biçimde ele almalı ve ortak bir dil yaratmalıyız.
  2. Şikayetlerin yerine çözüm önerileriyle gelmeliyiz.
  3. Geri planda kalan, toplantılarda dile getirilmeyen düşüncelerimizi, toplantı sonrasında arkadaş ortamındaki sohbette değil, toplantı anında dile getirmeliyiz.
  4. “Ne yanlış” demek yerine “Eksik olan ne?” diye sormaya alışmalıyız.
  5. Önyargılar, sorgulanmamış varsayımlar ve tepkilerle dolu bir dinleme biçiminden vazgeçmeliyiz. Bunu yerine, “Cömertçe dinlemeyi” öğrenmeliyiz. Gözlerimizle, zihnimizle karşımızdaki odaklanıp, neleri daha iyi yapabileceğimize, fırsatlara ve çözümlere bakmalıyız.
  6. Sorunlar olduğunda, işler yürümediğinde bunu anında dile getirmeliyiz.
  7. Birbirimize sonuç odaklı ve geleceği inşa etmeye yarayan geri bildirimlerde bulunmalıyoz.
  8. Hakiki, dürüst ve açık olmalı. Geleceğimizi birlikte inşa etmeliyiz.

Özetle…

Tim Seeton’un dediği gibi, dönüşüm koşulları değiştirmek olarak algılanmamalı. Dönüşüm için, koşullara kendimizi uydurmalıyız. Çevremizde olanlara faklı açılardan bakabilmek, olan bitenlerle kurduğumuz ilişkiyi ve verdiğimiz tepkileri değiştirmek elimizdedir. Dilerse, kendi geleceğimizi kendimiz yaratabilir, yeni seçimler ve olasılıklara kucak açabiliriz.

Leave a Reply