Tarayıcınız (Internet Explorer 7 ya da düşük) güncel değil. güvenlik açıkları içerir ve sayfanın doğru görüntülenmemesine sebep olabilir. Nasıl güncelleyeceğinizi görün.

X

Ara...

2013’te dijital dünyada neler olacak

Reklamverenler Derneği ve IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura’ya, 2013’te dijital dünyada bizleri nelerin beklediğini sordum. Yarın tam sayfa değerlendirmemiz var,  bugün konuşmamızdan kısa bir özet verelim.  2013’te…
*  Sosyal medya hayatın merkezinde olmayı sürdürecek ve muhtemelen yeni uygulamalar kullanıma sunulacak.
*  Videonun yükselişi sürecek, dijital GRP gündeme girecek.
*  Oyun içi reklam ilgi çekici bir format olarak öne çıkacak.
*  Mobil cihazların yaygınlaşması internetin erişilebilirliğini artıracak, dijital medya planlamasını daha da hassaslaştıracak.
*  Yaratıcı kalite artacak, dijitalin yatırımların geri dönüşünü ölçme becerisi gelişecek.
*  Daha fazla sayıda ajans uluslararası arenada başarı kazanacak.
*  Dünyada hızla büyüyen Real Time Bidding (Gerçek Zamanlı Fiyat Verme) ilgi çekici bir satış modeli olarak öne çıkacak.
*  En önemlisi… Nitelikli insan kaynağı ihtiyacımız artarak devam edecek.

Satış noktasında ‘marka’ nasıl yönetilir?

En modern ürünleri, en dikkat çekici ürünleri tasarlayabilirsiniz, ancak müşterilerinize iyi hizmet sunmazsanız, tüm yaptıklarınız bir anda değerini yitirebilir.  Marka olmak için ‘Müşteri yolculuğunun’ tüm evrelerini özenle, dikkatle ve müşterilerin deneyimini kolaylaştıracak bir yaklaşımla çözmeniz gerekir.  Geçen hafta, müşteri deneyimi üzerine odaklanan
‘i-am İstanbul’un kurucu ortağı Emre Kuzlu’yla Odeabank’ın Maslak’taki ofislerini gezdik. Londra, İstanbul ve Mumbai’de ofisleri olan ‘i-am’ markalar için müşteri deneyimleri tasarlıyor.  Garanti Bankası, İş Bankası, FinansbankZiraat Bankası ve Avea gibi pek çok kuruluşa hizmet veren Kuzlu ‘müşteri yolculuğunun’ doğru düzenlenmesinin ticari başarıya yaptığı katkılardan örnekler verdi.  Örneğin, İngiltere’deki postanelerin mimari
yapısı yeniden düzenlenince, müşteri memnuniyetinde yüzde 30 artış sağlanmış. Mekânların akıllı planlanması pek çok restoran ve bankanın ciro ve müşteri memnuniyeti oranlarında yükselmeler getirmiş.

Müşteri yolculuğunun evreleri

Emre Kuzlu, müşteri yolculuğunun 8 basamağı olduğunu belirterek, her evreye dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor:
1. İlk Etki: Dış cephe / vitrin:
Müşterilerin dikkatini çekmek için, daha ilk andan onlara çekici görünmek gerekir. Ön cephe ve vitrin kullanımı ilk izlenimi sağladığı için çok önemlidir.
2. Karşılama anı / eşik:
Mağazadan girişte müşterinin mekânla kurduğu ilk iletişim bir ‘eşik’ gibidir. Müşterilerin ilişkinin ilkanında ‘eşiği’ rahat geçebilmesi için onlara özel deneyimler tasarlanması yararlıdır. Örneğin, farklı müşteri gruplarına göre alanı bölmek, kuyruk, bekleme, ayrılma gibi noktalarda ihtiyaçlarının kendilerine özel şekilde karşılanacağı hissinin verilmesi deneyimi kolaylaştırır.
3. Müşteri akışı & dolaşımı:
İşlevsel bir müşteri akışı yaratmak için, döşeme
malzeme ve görünüşlerinde
farklılaşmak gerekir. Tabela ve yönlendirmelerle müşteri akışının sağlanması verimliliği artırır.
4. Ürün sergileme:
Müşterinin ürünler ile iletişime geçtiği noktalardaki görsel unsurlar, müşterilerin yolculuğunu uzatmaya ve satın almasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmalıdır.
5. Marka iletişim öğeleri:
Markanın iletişim öğeleri, satış noktalarında farkındalık artırmak için tutarlı ve müşteri yolculuğuna uygun bir biçimde  kullanılmalıdır.
6. Aydınlatma:
Belirli alanlarda, çeşitli aydınlatma seviyeleri yaratmak gerekir. Duvardaki iletişim öğelerini ön plana çıkartmak
ve müşterinin dikkatini yönetebilmek için aydınlatma planlı bir biçimde tasarlanmalıdır.
7. Bekleme & kuyruk:
Bekleme anı, yeni satış fırsatlarını tetiklemek için fırsat anı olarak değerlendirilmelidir. Müşteriler, kuyrukta beklerken markanın basılı ürünlerini okuyabilir, gündelik hayata ilişkin farklı öğeleri deneyimleyerek hem mekânla hem markayla entegre olabilirler.
8. Ayrılma:
Müşteri mekândan ayrılırken ona aklında kalacak bir marka mesajı sunmak gerekir. Son an, bir sonraki ziyaretin garantilenmesi için son fırsattır. Bu yüzden, verilecek mesajlar dikkatle tasarlanmalıdır.

Facebook hesabınla yorum yap!